Parkolópályán a Klímapark?
Már két éve talán, hogy a 427.000 euros beruházás, a Klímapark projekt lezárult, melynek keretében teljes gépparkba ruháztunk be, egy mulcs üzem működtetése céljából. Faelgázosító kazánt telepítettünk a faluházba, mely azóta sem üzemel, ahogy a mulcs üzem sem, pedig mekkora szükség lenne rá és mekkora létjogosultsága van. Egyrészt töménytelen mennyiségű nyersanyag áll rendelkezésre gyakorlatilag ingyen, másrészt a munkaerő akár a közmunkások személyében is elérhető lenne – ha már annyira nem akarunk munkahelyeket teremteni. Arról már nem is beszélve, hogy az egyirányusított Vadvirág utca és az arra rávezető leaszfaltozott Horánygyöngye és Orgona utca páros – persze nem elfelejtve a többi mellék utcát sem – életveszélyes a beláthatatlan kereszteződések miatt, az azokat benőtt sövényektől, bokroktól, ágaktól.
Persze attól még, hogy a mulcs üzemet nem sikerült beindítani, ne higgyük azt, hogy a csapatnak nincs ám üzleti érzéke – persze a koncepció megint homlokegyenest máshogy épül fel, mint ahogy én azt annak idején felvázoltam. Én ugye abban a botor ötletben gondolkodtam, hogy pénzt fog termelni a falunak ez az üzem és ezzel bevételre tehetünk szert, melyet okosan felhasználva szépülhetünk, fejlődhetünk, arról nem is beszélve, hogy a lakosságról mekkora teher lenne levéve.
A csapat persze máshogy képzeli el a bevételre való szertevést. Nézegetem a szeptemberi Újságolót és mit látok, ha már van, akkor használjuk ki alapon, gazdasági tevékenységre adta a fejét az önkormányzat. A csapat úgy döntött, hogy ágaprítást vállal 3000 forintért óránként, amit el is szállít további 4000 forintért – szintén óránként(?). Amíg a Tahitótfalusi önkormányzat – amellett, hogy évről évre tapossa a pályázatokat és gőzerővel fejleszt –, nem rendelkezik Klímaparkkal, mégis ingyen elviszi a lakosoktól a nyesedéket, gallyakat – ezzel is egyrészt levéve a terhet a lakosságról, másrészt környezettudatosan elkerülve a felesleges füstölést és égetést –, amíg Kisoroszi díjmentes közösségi komposztálót épít, addig Szigetmonostor vezető csapata 7000 forintért teszi mindezt óránként. Én nem értem miért nem működhet az a mulcs üzem az általam felvázolt formában – csak mert én írtam (?) –, vagy legalább működne akárhogy.
Bár az igazat megvallva nem tudom miért csodálkozom, mikor a legforgalmasabb helyi út mellé épített bölcsődénk is kétszer annyi idő alatt készült el mint az ugyanazon a pályázaton nyert budakalászi, ami ráadásul több gyermek befogadására is képes. De a bölcsődénk legalább már üzemel egy éve…
Jó tudom, az én koncepciómra, látásmódomra nem volt szükség és a helyi lakosság, ezt az utat tartja vonzóbbnak, vállalhatóbbnak, élhetőbbnek, ezért ezt az utat választotta és feljebb lépet egyet…
Azért elnézegettem mindkét bölcsőde átadáskori fényképeit, párat felteszek, hiszen egy kép, gyakran többet mond ezer szónál…
A budakalászi bölcsőde átadás utáni napokban nem egészen két évnyi munka után:
A szigetmonostori bölcsőde átadás utáni napokban majd négy évnyi munka után: