Második nekifutás
A Csatornázási Társulat idén másodjára tart taggyűlést és a tervek szerint másodjára fogja csökkenteni az érdekeltségi hozzájárulást, de az előterjesztések szerint továbbra is elszámolás alatt marad.
Az aktualizált pénzügyi elszámolás szerint 2020 szeptemberéig, további 22 millió forintot különítenek el a tagok pénzéből működési költségre, bérekre, tiszteletdíjakra. Az így felhalmozódott működési költség összességében már a 100.000.000.- azaz a száz millió –, forintot közelíti. A tagok pénzéből, ezen felül volt még egy közel 70.000.000.- forintos költség, mely a nem tagok részére tette lehetővé a csatornára való rákötést és az érdekeltségi hozzájárulás beszedését a Társulat részére. Valamint, egy hasonló összeg, mely vélhetően a pályázati előkészítést fedezte – utólag. Fenti összegek és a hitelkamat díja, 231.203.000.- forint, így a Társulat által számolt, egy egységre jutó hozzájárulás 72.000.- forint lehet. Mi szükség van a Társulat fenntartására a projekt átadását követő 5 év után is, mely a lakossági önerőt hivatott kezelni, melyre végül az Innovációs Minisztérium szerint sem volt szükség a megnövekedett intenzitás és az elnyert önerőpályázatoknak köszönhetően, az csak azok számára lehet kérdés, akinek nem jut a működési költségekből.
Fentiek alapján, amennyiben az előterjesztést a delegált tagok megszavazzák, további 68.000.- forintot fognak visszakapni a tagok. Ezzel az összeggel, mindazok akik az OTP LTP számlákon gyűjtötték az érdekeltségi hozzájárulást, gyakorlatilag visszakapják a befizetett pénzüket. Azok, akik a kezdet kezdetén megbíztak a Társulatban és egy összegben, vagy a Társulat által vezetett számlára részletekben fizettek, azok kénytelenek lesznek a 72.000.- forintjuktól búcsút venni és tanulni az esetből – ha csak máshogy nem döntenek. Még szerencse, hogy az állam nem tart igényt a pénzére és nem kéri vissza azt az összeget, amit a minisztérium szerint sem kellett felhasználjon a Társulat – halkan megjegyzem, az állam is mi vagyunk mindannyian és az állampénze, végtére is ugyanúgy a miénk, de hát a kollektív öntudattól olyan messze áll ez a társadalom, amivel diplomát lehet szerezni…
Azért van valami faramucin groteszk abban, hogy a Társulati tagok, a lakosság érdekeit, azok az emberek képviselik az Önkormányzati Társulással szemben, akik egyébként képviselőként ott ülnek az egyik Társulási önkormányzatnál, hiszen a lakossági Társulat elnöke – Szűr Tímea –, a felszámolási – Rózsa József –, és az ellenőrzési – Nádas Zsolt –, bizottság tagja is ott ül a szigetmonostori képviselő-testületben.
Az összes egységszám egyébként jelenleg 3.421 darab, melyből 3.221 vehető figyelembe, így 200 érdekeltség van még, melyektől további 14.400.000.- forint bevételre számíthat a Társulat. Minthogy az eredeti pályázatban 3049 tag szerepelt, melynél a fentiek szerint jóval többen fizették be az érdekeltségi hozzájárulást, és a Talajterhelési díj is bevezetésre került, sanszos, hogy bőven megvan az unió által elvárt rákötésszám, így a projekt Európai Uniós szempontból gyakorlatilag teljes siker.