Alapjog, vagy fizetési felszólítás?
Az ivóvíz elérése mindenki számára alkotmányos alapjog, sőt az ENSZ Közgyűlése fontos mérföldkőként 2010. július 28-án határozatában alapvető emberi jogként ismerte el a tiszta vízhez és a megfelelő szennyvízelhelyezéshez jutás jogát! Alkotmányos alapjog a hatósági ügyek tisztességes intézése is – Alaptörvény XXIV. cikk (1) bekezdés: „Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.”
Kis történelem…
2005-ben az OTÉK változása miatt, új rendeletet kellett alkotni, mert megszűnt az addig érvényes vegyes övezet besorolás. Helyette üdülőövezet vagy lakóövezet lehet 2007-től a Horányi településrész. 2005. december 10-én az iskola tornatermében zajlott az a közmeghallgatás, melyen a nagyjából 1200-1500 érintett helyrajzi számon lévő ingatlanból, 150 ember jelent meg és magától érthető módon a lakóövezeti besorolásra tette a voksát – egyéb egyeztetésről, felmérésről, népszavazásról nem tudok. Ezek alapján – előkerestem az Újságoló akkori számát – a testület úgy döntött, hogy Horány besorolása lakóövezet lesz – annak minden felelősségével, lehetőségével és kötelezettségével. A Csatornázás kötelezettségét 2009-ben kezdte el orvosolni, 2015-ben át is adta, igaz, a tagok önerejével azóta sem sikerült elszámolni, noha a törvény 30 napot jelöl meg az elszámolás megkezdéséhez. Az ivóvíz kiépítésére voltak ugyan kisebb próbálkozások, sőt rendszeresen felmerül a választások évében a kiépítés megkezdése, de gyakorlati előrelépés nem igazán számottevő a 2005-ös vállalás óta eltelt cirka 14 évben…
Majd most?
Vélhetően a Csatornázási Társulatból merített tapasztalatok is segíthették azt az elképzelést, hogy az ivóvíz kiépítés előremozdítása érdekében is érdemes lenne egy társulatot létrehozni. A lakossági tájékoztatót megtartották – melyről a felvétel megtekinthető itt –, sőt már a harmadik írásos tájékoztatót adja ki az önkormányzat. Ezen utolsó tájékoztatója alatt olvasott párbeszédre lettünk figyelmesek, hogy a polgármester és a testület álláspontja változott annak tekintetében, hogy amennyiben nem sikerül létrehozni a társulatot, akkor is elkezdik a beruházást, mert hogy inkább még sem. A polgármester úr és a képviselő testület értékrendje szerint ugyanis, amennyiben a lakosság többsége nem írja alá a társulat megalapításának támogatói nyilatkozatát, úgy veszik, hogy az érintett ingatlantulajdonosoknak nincs igényük az ivóvíz kiépítésére. Lásd alábbi részleten a levélből:
Ezen értékrenddel és következtetéssel nem értünk egyet, ugyanakkor megcáfolni sem tudjuk, csak az érintett lakosok és ingatlantulajdonosok segítségével, éppen ezért mi is aláírásba kezdünk, hogy a lakosokkal közösen deklarált célt tűzzön ki a polgármester és a testülete. A beadványt természetesen mindenki aláírhatja aki élni kíván alkotmányos alapjogával, hogy vezetékes ivóvízhez jusson, akár aláírta a Társulat támogatását akár nem. A beadvány aláírása semmiféle kötelezettséggel nem jár, csupán azt a célt szolgálja, hogy polgármester úr és képviselő-testülete, az Önkormányzat megértse, a lakosság többségének van igénye a vezetékes ivóvízre! Mivel az aláírás kapcsán az érintett lakóingatlanok pontos címére is szükség van, ezért ebben az esetben sem tesszük nyilvánossá a kitöltők személyes adatait. Az aláírások összegyűjtése után, kinyomtatva átadjuk a képviselő-testületnek egy erre vonatkozó beterjesztett napirendi pont keretében, majd az eredeti példányt töröljük. Kapacitásaink hiányára hivatkozva, sajnos offline aláírást nem tervezünk, de kérjük a poszt címét juttassák el szomszédjaiknak, ismerőseiknek, és mindenkinek aki érdekelt, mert a testület vélhetően csak akkor fog foglalkozni érdemben az üggyel, ha legalább annyi aláírás összejön, mint amennyi a Társulathoz szükséges, azaz hozzávetőlegesen 659-nek a 2/3-a, körülbelül 442.
A beadvány:
Tisztelt Molnár Zsolt polgármester úr, tisztelt képviselő-testület!Aláírásunkkal ezúton kívánjuk kinyilvánítani igényünket a vezetékes ivóvíz beruházásra, akkor is, ha a Társulat nem jön létre, ezért kérjük igényeinket tartsa szem előtt és a szükséges források előteremtését dolgozza ki.
Annak érdekében, hogy ne csak ingatlanok statisztikája legyen, hanem érzékeljük az érintettek személyét, a családokat, az embereket, ezért betettünk + egy kérdést, hogy hány ember él az adott ingatlanban. Amennyiben több ingatlannal rendelkezik, kérem minden ingatlant egyesével tüntessen fel. A beadvány sikeressége miatt, kérjük pontos nevet, és címet írjon be, melyet az önkormányzat a számláláskor ellenőrizni tud és hitelesnek talál.