Nem kell a hiszti, de nem árt az óvatosság
Egy ideje, már a WHO szerint is a Világjárvány szintjére nőtt a Covid-19, azaz a koronavírus fertőzés, sőt, Magyarország kormánya is vészhelyzetet hirdetett, ezért bár minden csatornán a vírus folyik, akad azért még itt pár dolog, amiről apukaként konkrétan kutakodnom kellett az internet bugyraiban… Ráadásul két kezemen nem tudom már megszámolni, hányan hívtak fel, hogy hogyan tovább, mibe tartsa a pénzét, mit csináljon, milyen hatásai lesznek a gazdaságra, a mindennapi életünkre a járvány…
A gyerekekre minden jel szerint kevésbé veszélyes a vírus, ugyanakkor a vírushordozó szerepük nem kizárt, ezért elővigyázatosságból a nagyszülők – akik a gyerekekkel ellentétben inkább ki vannak téve a veszélynek –, látogatását szerény véleményem szerint érdemes elhalasztani. Persze ez olyan családokban, ahol a nagyszülő aktív része a család mindennapjainak – iskolába, óvodába hordja a picit és vigyáz rá, míg a szülők hazaérnek a munkából, vagy éppen a bezárt iskola helyett felügyelnek rájuk, nem egyszerű feladat.
A megelőzésben, a táplálkozással megfelelő mennyiségű vitaminbevitel sokat segít, de ez így március derekán nem egyszerű feladat, ezért ilyenkor általában amúgy is szedünk valami általános étrend-kiegészítő A-Z-ig vitaminkombót. Érdemes megnézni a dobozon feltüntetett mennyiséget, miből mennyi van benne és mennyire fedezi a napi mennyiséget. Az egyik legfontosabb esetünkben a D-vitamin, melyből felnőttek számára napi 2000 nemzetközi egység (NE) ajánlott. Gyermekeknél már más a helyzet. 0-3 éves kor között mindenképpen kérje ki a helyi védőnő tanácsát, aki ismeri a családot, táplálkozási szokásait, ő adott esetben D-vitamin cseppet is fel tud írni, melyet az általa meghatározott mennyiségi előírás szigorú bartásával érdemes fogyasztani. 6 éves kor felett az egy napra javasolt D-vitamin dózis 600-1000 NE, míg serdülő korban 800-1000 NE. A D-vitamintól nem lesz egészségesebb a gyerek, viszont erősen csökken az akut légzőszervi gyulladások kockázata. Azonban nem érdemes számottevően magasabb dózist bevinni a napi ajánlottnál, mert az megemelheti a szervezetben a kalcium mennyiséget és más tünetek is jelentkezhetnek: úgy mint fejfájás, hasfájás, fáradtság, székrekedés, fáradtságérzet – szélsőséges esetekben akár hallucináció is.
Az iskolák, óvodák, bölcsődék bezártak, a főnök vagy elenged szabadságra, vagy nem – ha igen, ugrik az éves szabadság, mert mostantól számítva is minimum 3-4 hét mire okosabbak leszünk a Magyarországi helyzetet tekintve. Ha fusira kiíratod magad az orvossal, vagy lesz munkahelyed vagy nem, ha karanténba vagy nem fizet a TB, se a cég. Kevesen engedhetik meg maguknak hogy otthon maradjanak, de ők vélhetően már megtették… Németországban naponta minimum 25-30-35%-al nő a fertőzöttek száma. Március 11-én 1200, 12.-én 1500, 15.-én 2000, hétfőre 5500-6000, akkor talán már lépni fognak a németek is – léptek is, lezárják a határokat és több közösségi tér lezárását is fontolgatják, úgy mint a fürdők, bárok, szórakozóhelyek –, de jövő hét végére így is, akár 20.000 fölött is lehet a fertőzöttek száma – ne feledjük, hogy észak Olaszországot már hamarabb lezárták, mégis mostanra bőven 20.000 fölött járnak. Itthon még csak lappang, de kb max 1-2 hét és meg lesz a hazai dinamika is – abból majd lehet kalkulálni. Még nagy kérdés, hogy hat a vírusra a tavasz, de mivel olyan országokban is terjed ahol „nyár” van, nagy reményeket ne fűzzön hozzá senki. Ha mindenki bezárkózik három hétre, akkor is csak átmeneti lenne a lecsengés, amint újra elkezdődik az élet, vélhetően újrakezdődik az egész folyamat – ahogy ezt Zsiday is fejtegette a blogjában lásd itt. Félelmetes például, hogy a hírek szerint, újra lehet fertőződni…. Ez most tényleg nem játék, nem egy madárinfluenza, nem mintha az játék lett volna… A gazdasági hatásai pedig kiszámíthatatlanok, de már most látszik, hogy nagyon fog fájni, és nem egy hirtelen frontos fejfájás, ami gyorsan elmúlik…
KSH 2020.03.13.-án frissített adatok alapján, 2019-ben a foglalkoztatottak száma a szolgáltatási szektorban 2.873.300 fő. Ebből szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásban 186.800, míg művészet, szórakoztatás és szabadidő ágazatban további 80.100, így összesen 266.900 fő munkahelyére és megélhetésére, azonnali hatással van a vírus – a teljes foglalkoztatottak számát tekintve 6, azaz HAT százalék! Forrás: ITT
Elég, ha csak a turizmus és az ingatlanpiac összefüggéseit nézzük a rövid időre kiadott ingatlanok tekintetében. A közösségi szállásmegosztás az elmúlt években – sőt évtizedben – brutális méreteket öltött, melynek hatására a frekventált helyeken lévő ingatlanok soha nem látott mértékben drágultak – ezzel felfelé húzva gyakorlatilag a teljes ingatlanpiacot. Sőt hatása nem csak az ingatlanok értékére, de a bérbeadások árára is erős hatással volt, mely miatt több oldalról is kapott kritikát és a különböző államok különböző óvintézkedéseket hoztak, de valljuk be, egyik sem a méregfogánál ragadta meg a kígyót… Minek adja ki bárki hosszútávra az ingatlant, (Magyarország tekintetében) akár 2-3 ezer forintos négyzetméteráron havonta, ha a különböző megosztási platformok segítségével, ennek többszörösét keresheti. Ez persze a spekulánsokat is megmozgatta – én például egy kezemen nem tudom megszámolni hány embert ismerek, aki sorba vette a belvárosi lakásokat hitelre, melyeket a különböző megosztási portálok segítségével termelt bevételből fedezett, úgy, hogy mellette bőségesen realizált havi szinten hozamot is. Persze ez nem országspecifikus probléma – mert vitathatatlan, hogy igen csak nagy probléma lett ebből a lakhatás szempontjából az egész világban. Viszont most a turizmus konkrétan lehasalt, lenullázódott… Mi lesz a hitelekkel, mi lesz a lakásokkal, mi lesz azokkal akik akár több lakást is finanszíroztak ezen bevételeknek köszönhetően…. Mi lesz az ingatlanpiaccal? Mint látható, ilyen mértékben minden mindennel összefügg!
A szolgáltatások igénybevétele és a fogyasztás nem csak a vírus terjedésének köszönhetően, de a fentebb részletezett 6%-nyi foglalkoztatott által eddig generált kereslet hatására is, visszaeséssel járhat, mely további foglalkoztatás csökkenést okozhat a kereskedelemtől kezdve a gyártásig – gyakorlatilag minden ágazatban. Egy piszok gyors spirálról beszélhetünk, amit előbb utóbb szó szerint mindenki megérezhet és megtapasztalhat. Az iskolák bezárásával, gyakorlatilag minden család érintetté vált – ráadásul a több gyermekes családok kiváltképpen – nem csak azért, mert 3-4 gyermek hirtelen logisztikája megborít gyakorlatilag bármelyik két keresős családmodellt, hanem mert pont a 3 és több gyermekes családokban nőtt dinamikusan az elmúlt években a hitelállomány – lásd CSOK, vagy a tavaly debütált autóvásárlási kedvezményt. Ezen érintett családok tekintetében nem hogy nekem, de vélhetően a KSH-nak sincs konkrét monitoringja azt illetően, hogy adott családok közt mennyire elterjedt az egy kereső vagy két kereső modell, mekkora a rendszeres bevételük, milyen ágazatokban dolgoznak, stb. Már pedig a gazdasági hatások tekintetében, ezen adatok nélkül vak sötétben tapogatózik bárki. Egy biztos, a gyermekes családok az előre nem látható körülményeknek köszönhetően, teljesen más környezetben találták magukat néhány nap leforgása alatt, mint mondjuk hónapokkal vagy akár évekkel ezelőtt, mikor CSOK-kal építkeztek, vagy tavaly új gépjárműt rendeltek – mindkettő esetében nagy arányban hitelből. Mi lesz velük, ha kiesik a kétkeresős modellből az egyik, mert a gyerekekre a nem várt „szünidő” miatt valakinek vigyáznia kell? Mi lesz velük ha kiesik mindkettő, mert mondjuk mindketten a turisztikában, vendéglátásban vagy a szolgáltatás bármely terültén dolgoztak? Egyáltalán mi lesz a családokkal? A jövő generációjával?
Szerény véleményem szerint az elsődleges fogyasztásért felelős célcsoport pont a családok, melyek közt a jelen körülményeket több szempontból is szinte azonnal – de egy hónapon belül minden bizonnyal – érezni fogják! Több millió emberről beszélgetünk 0 és 50 éves kor között! Persze most elő kellene kotornom a KSH adatait, de nálam sokkal kompetensebb személyek és döntéshozók valószínűsíthetően ezekben a percekben is ezen adatokat nyálazzák és számolnak, mert a kormánynak hamarosan nagyon drasztikus és kockázatos lépéseket kell tennie, ha meg akarja őrizni Európa szinten vezető gazdasági stabilitását – hiszen mint tudjuk, Magyarország sokkal jobb helyzetből indul, mint az uniós tagországok nagy része, hisz a kormány elmondása szerint bevált a szokatlan út, amin járunk. Nos itt az ideje, hogy ezt bizonyítsuk… A hitelek tekintetében napokon vagy heteken belül, vélhetően be fogják jelenteni a türelmi moratóriumot, azaz, hogy a törlesztőfizetések kötelezettsége bizonytalan ideig szünetel – egyszerűen nem lehet elvárni adott esetben, hogy családok tízezrei fizessék a körülmények dacára a törlesztőt. A fogyasztási bázis minimális szinten tartására – szintén a családokra, a gyerekekre és a jövő generációjára helyezve a hangsúlyt, a még össze nem omlott ágazatok mellett (például kereskedelem) –, a családi pótlék ideiglenes megduplázására akár megtriplázására lenne szükség – hiszen enni kell, fogyasztani kell, a bázis pedig azért kell, ha ennek a rémálomnak vége, akkor ne mínuszból, hanem minimum nulláról induljanak a mutatóink. Szerény véleményem szerint egyébként hasonló intézkedések nagyon hamarosan várhatók Európa szerte, sőt erősebb gazdasági országokban átmenetileg az alapjövedelem fogalmát is meg fogják vizsgálni – nagy valószínűséggel átmenetileg, persze bizonyos kritériumok alapján, de vélhetően be is fogják vezetni… A 2008-ban és azóta is kudarcra ítélt Európa szerte bevett megoldások nem csak hogy nem vezetnének sikerre véleményem szerint, de tovább növelnék a válságot – kiemelt tekintettel a kirobbanó lakossági elégedetlenségre…
Persze mindezek csak a jéghegy csúcsa, hiszen ott vannak a brutális méreteket öltött kötvénykibocsájtások, QE programok, valamint hogy gyakorlatilag a világ egyetlen egészségügyi rendszere nincs felkészülve ilyen mértékű hirtelen leterhelésre. Mint fentebb is írtam, ma még kiszámíthatatlanok a COVID gazdasági hatásai, csak annyi bizonyos, hogy jelentős lesz, fájni fog és a fájdalom, jelen állás szerint, vélhetően nem átmeneti és akut lesz… 🙁
A D-vitamin legyen veletek az aszkorbinsav erejével!