A választó válaszol
Az Újságolóban megjelent Debreczeni Lajos képviselő úrnak az országos Népszavazással kapcsolatos gondolatai, melyben feltett egy kérdést. A kérdés így hangzott:
„Gondolom minden országban megkérdezték a választókat, belépjünk, vagy ne! Ennek valószínű népszavazás volt a formája. Nem tudom van-e olyan, az EU-ban bármilyen tisztséget betöltő politikus, akit saját országa a belépésekor 50%-os részvétel mellett juttatott be? Valószínű nincs, és akkor most az E.U. politikusok költöznek haza? „
Az Európai Unió létjogosultságát, még a tanult közgazdász EU szkeptikusok sem kérdőjelezik meg, csak annak ma működő formáját. Mint az tudva levő, az unió megszületése, gyakorlatilag a második világháború következménye, mai formája, a csecsemőből lett serdülő, annak minden lázadásával együtt. Ebből kifolyólag a klasszikus nyugat-európai államok – Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország, Olaszország –, alapító tagállamok. Mint ilyenek, lévén hogy az unió 1952/58 között alakult, és mivel annak idején nem volt túl nagy divatja a népszavazásnak, nem tartottak népszavazást. Ugyanakkor a teljesség igénye nélkül előkotortam néhány népszavazást az Európai Uniós csatlakozásról a pontosság kedvéért.
Ausztria 1994-ben 81,27%-os, Csehország 2003-ban 55,18%-os, Finnország 1994-ben 70,80%-os, Svédország 1994-ben 83,8%-os részvételi aránnyal szavazta meg Európai Uniós csatlakozását. Dánia a 1993-ban megszavazott részleges csatlakozásra, 1998-ban 75%-os részvételi aránnyal tette fel az i-re a pontot, mikor megszavazták az Amszterdami szerződést. (Magyarországon 2003-ban szavazták meg a választók az Európai Uniós csatlakozást 45,62%-os részvétel mellett.)
Bízom benne, hogy a fenti sorokban meglelte a kérdésére a választ. A cikk politikai tartalmára ezen sorok nem reakciók, jómagam – a szűk környezetemtől eltekintve (értsd a falu)–, igyekszem mindennemű politikai szemlélettől, reakciótól, megnyilvánulástól és állásfoglalástól elhatárolódni.
Ha megengedi, nekem is lenne egy kérdésem. Az elmúlt hónapokban minden Újságolóban megjelent egy egy gondolata az éppen aktuális belpolitikával illetve külpolitikával kapcsolatban. Lehetséges lenne, hogy mint a Fejlesztési Bizottság elnöke, a helyi megjelenésű, helyiek által olvasott lapban – az előzőekkel megegyező rendszerességgel, minden hónapban –, a Fejlesztési bizottság keretében kitűzött célokat, lépéseket és döntéseket, az éppen aktuális vállalkozásfejlesztési, úthálózfejlesztési, turizmusfejlesztési, közlekedésfejlesztési, óvodafejlesztési, iskolafejlesztési indítványait, valamint a számtalan pályázatot melyeken indulunk, megossza velünk helyi választókkal, olvasókkal?
Köszönöm
Üdvözlettel:
egy választópolgár