Tahitótfaluban megszüntetik az orvosi ügyeletet
Tahitótfaluban közel 40 éve működtettek az önkormányzatok orvosi ügyeleti rendszert. E rendszer keretében Visegrád, Dunabogdány, Tahitótfalu, Leányfalu, Kisoroszi, Pócsmegyer települései együttműködésben biztosították 35000 lakos sürgősségi ellátását. Az ügyeleti központ számára Tahitótfalu Község Önkormányzata biztosított térítésmentesen ingatlant.
2023. december 18-án megkaptuk a Pest vármegye háziorvosi sürgősségi ügyeleti rendszerre kidolgozott koncepciót, melynek törvényi háttere a Kormány 630/2022. (XII. 30.) Korm. rendelete az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosításáról, valamint a 47/2004. (V. 11.) ESzCsM (Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium) rendelet az egészségügyi ellátás folyamatos működtetésének egyes szervezési kérdéseiről. Az anyagot Dr. Till Zsolt az Országos Mentőszolgálat Közép-magyarországi Mentőszervezet regionális igazgatója készítette.
Pest vármegyében ez az átalakítás 18 járást, ezen belül 187 települést, összesen 1.278.874 főt érint.
A változás lényege, hogy a vármegyékben az Önkormányzatok helyett az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) fogja működtetni a háziorvosi és a gyermekorvosi ügyeletet. Nem változik az Országos Mentőszolgálat sürgősségi ellátása, azaz a mentés rendszere. Az átállás időpontja Pest vármegyében 2024. február 1. A bevezetés után az ügyelet 1830-as telefonszámon érhető el hétköznap 16:00 órától másnap reggel 08:00 óráig. Hétvégén és ünnepnapokon reggel 08:00 órától másnap reggel 08:00 óráig hívható. A háziorvosok a Szentendrén működ ügyeleti központban havonta legfeljebb 2 alkalommal hétköznap 16:00 – 22:00 óráig, hétvégén és ünnepnapokon 8:00-14:00 óráig látják el feladatukat. Ezt meghaladó időszakokban ugyanazon ügyeleti központban az OMSZ által biztosított személyzet látja el a sürgősségi ellátást. Fontos tudni, hogy minden esetben a 1830- as telefonszámot kell hívni! A településen működő két háziorvos rendelési ideje nem változik.
Az elmúlt év végén két alkalommal vettem részt a Szentendrei Járási Hivatal, illetve az OMSZ által szervezett tájékoztatón. Minden alkalommal leszögeztem, hogy Tahitótfalu ragaszkodik az ügyeleti központ megmaradásához addig, amíg a Tahitótfaluban tervezett mentőállomás nem készül el. Ez azért is jó lett volna, mert addig kiderült volna, hogy a járásunkban tervezett új ügyeleti rendszer beváltja-e a jogalkotó által elvárt ellátási minőséget. Aggályosnak tartom azt, hogy a szentendrei központ képes lesz-e biztosítani a Szentendrei Járásban élő mintegy 130.000 ember ellátását úgy, hogy jelenleg a Tahitótfalui ügyelet 7 települését érintő 35.000 lakos sürgősségi ellátását biztosítja.
Sajtos Sándor – Tahitótfalu polgármestere