HÉSZ a te érdekedben – videóval
Arra már rámutattam, hogy mennyire nehéz, kellemetlen vagy éppen lehetetlen helyzetbe sodorta azokat az önkormányzat, akiknek eladta a telkeket és azokat, akik az ingatlanstimulusuknak köszönhetően nyomott árakon juthattak ingatlanhoz a településen és most bővítenének és felújítanának. Azt is kifejtettem a posztban, hogy mennyire negatívan stimulálhatja ez ismét a szigetmonostori ingatlanárakat, az okról azonban még nem esett szó. Előre lelövöm a poént, ez a te érdekedben van… 😀
8-10 éve gyúrja a HÉSZT szeretett településünk döntéshozói. Mindig jön egy újabb ötlet, javaslat, szikra, de most nem lehet tovább várni, meg kell vitatni és el kell kezdeni a folyamatot – megjegyzem, ezt változtatási tilalom nélkül is lehetne, ez nem kötelező eleme a HÉSZ változtatásának! Nos, azért reményt adhatna a HÉSZ változása sokaknak – főleg Horányban –, hiszen tucatszám vannak akik azért kénytelenek évente 100.000.- forintos nagyságrendű adót fizetni a 12.000.- forintos kommunális adó helyett, mert 10-20-40 nm hiányzik az előírt teleknagyságból – amit nem mellesleg még anno szintén hivatalból osztottak fel és ki. Nos számukra van egy jó hírem, az ő érdekükben az 550.-nm minimális telekialakítás marad. Sőt további szigorítások is lesznek a HÉSZ-ben. Például eddig ugye aki össze akart költözni a nagyszülőkkel és kétgenerációs házat épített, amiben két lakást alakítottak ki, hogy a nagyszülők a bevitt vagyontárgyukat például biztonságban tudják, azok ilyenbe ne nagyon gondolkozzanak. A testvérek se nagyon akarjanak egy telken szerény körülményeikhez képest megfelelő életminőséget biztosítani alapítandó vagy már megalakult családjuknak. Tudniillik ugyanis a HÉSZ egyik további szigorítása például – természetesen a te érdekedben –, hogy egy telekre már két lakásos családi házat sem akarnak engedélyezni. A további részleteket maga a polgármester mondja el a poszt alján lévő videóban.
Én csak egyet nem értek. HÉSZ eddig is volt és alapvetően viszonylag jónak mondható – mondjuk volt, akivel arra hivatkozva építtetett az önkormányzat háza elé házat súlyos plusz milliókba verve ezáltal a helyi lakost –, de például nem lehetett 6 lakásos társasházat építeni a településen – igaz, magának az önkormányzatnak voltak olyan szándékai, hogy egymás mellett lévő 10 telekre „egyensorházakat” építtet egy vállalkozóval, melyről testületi döntés és opciós szerződés is született egykoron. Szabályok tehát voltak és a többség be is tartotta azokat, ellenben azokat, akik nem tartották be, azokat nem szankcionálta se a polgármester, se az önkormányzat, se annak hivatala. Még csak konfrontációról sem tudni – egyet kivéve, a mobilházat, mely ugye szintén tilos volt, aztán mégis lehetett (a cikk szerzőjének nincs publikus véleménye a mobilházakról, egyszerűen csak mint HÉSZ-el kapcsolatos szabályozás, annak kezelése, betartása és betartatására mutatja a tudomásom szerinti egyetlen példát). Ha nincs betartatva a helyi építési szabályzat építkezéskor, akkor mi értelme azt tovább szabályozni és szigorítani? Ha az eddigi szabályokat nem tartatta be senki, akkor a szigorítottakat ki fogja?
Mi értelme ennek a cirkusznak így? Van értelme olyan szabályt alkotni amit senki nem tartat be és ha nincs, akkor mi értelme a változtatási tilalom bevezetésének?
A teljes videó, melyet a remekül működő kommunikációs bizottságnak, a több milliós szakembernek és még jobb kommunikációnak köszönhetően egy hét alatt már 60-an néztek meg, itt látható.