Célegyenesben a bölcsődénk
Tisztelt Polgármester Úr,
Örömmel értesültem, hogy a falu bölcsődei projektje célegyenesbe ért, megvannak a végleges tervek és a kivitelezés elkezdésének nincs akadálya, ezért pár kérdéssel fordulnék önhöz.
Falunk lakossága stabilan 30 csöppséggel növekszik most már évek óta, melyet a tervezésnél is gondolom figyelembe vettek, ezért az alapból is 28fősre tervezett bölcsőde, azonban a 481nm-es alapterülete számomra grandiózus egy ilyen funkció ellátására, bár tisztában vagyok vele, hogy az újszülöttek speciális étrendje, valamint speciális gondozása, speciális helyekre tart igényt.
A méretről az építési törvény és az építési szabványok határoztak. Ezek megadják, hogy egy ilyen intézménynek, hány és milyen méretű helyiséggel kell rendelkezni, milyen legyen a tájolása, az udvara és a terasza, és az eszközökre is tartalmaznak iránymutatásokat. Mi a szabványok betartása mellett a lehető legkisebb épületet akartuk építeni, amely ellátja a három bölcsődei csoportot (ebből a harmadik csoportszoba jelenleg nem épül meg) egy csoport max. 14 fős lehet így lett akkora az épület.
Azt lehet tudni, hogy hány fő pedagógusnak, konyhai dolgozónak és egyéb feladatot ellátó személyzetnek sikerül így munkát teremteni?
Összesen 7 munkahely jön létre közvetlenül (csoportonként 3 plusz 1 kiszolgáló) a Bölcsődében, de további járulékos feladatokat is generál, melyeket a meglévő munkatársakkal kívánunk megoldani. Még nem vettünk fel senkit, a nyár folyamán fogunk (többek között a bérköltség miatt is). Érdeklődők vannak ugyan, de szabad a pálya. A konyhában alapvetően két ember lesz; 1 szakács plusz kisegítők, akik részben a csoportból részben a másik konyhából jönnek (alapvetően 2 kisegítővel számolunk végső soron, de ezt a döntést még nem hoztuk meg, ezzel kapcsolatban még folynak a számítások, munkaszervezési egyeztetések)
A munkahelyek betöltésének egy része speciális végzettséget igényel. Tudván, hogy az óvodába se sikerült kellő mennyiségű megfelelő végzettségű pedagógust csábítani kérdezem, hogy a bölcsőde munkaköreit sikerülni fog betölteni?
Igen, a Bölcsődébe sem lehet megfelelő végzettség nélkül felvenni munkatársat, ide legalább kisgyermek gondozói végzettség kell. Úgy tudom mostantól már gyorstalpaló sincs (tavalyig volt) vagyis három éves a képzés, felsőfokú diplomát lehet csak szerezni, de ebben nem vagyok naprakész.
A bölcsőde mettől meddig lesz nyitva, milyen korú gyermekeknek lesz helye, az ellátás fizetős lesz-e, ha igen akkor milyen összeg-, vagy alanyi jogon mindenki számára ingyenesen elérhető?
A bölcsőde működését törvény szabályozza. Törvényben meghatározott azon köre akik számára az ellátás ingyenes, illetve akik számára a bölcsődei ellátás, és az étkezés is ingyenes. Azok akik egyik kategóriába sem esnek tőlük költségtérítés kérhető. Mielőtt aláírtuk volna a támogatási szerződést a Védőnő által készítettünk egy igényfelmérést és személyes konzultációt tartottunk az érintett szülőkkel (ez a kör viszonylag gyorsan változik, lévén, hogy az ellátás három évet ölel fel.) A konzultáción legfeljebb 40 ezer ft/hó térítési díjról esett szó. Az ott jelenlévők ezt elfogadhatónak tartották. A terveink szerint 6:00-18:00-ig lesz nyitva és 1 éves kortól tervezzük a gyermekek felvételét, mert a 3 hónaposoknak, külön konyha kell, de ha a létszám úgy telik csak fel, akkor megoldjuk a kicsiket is, de alapesetben az 1 év alatti gyermekekkel nem terveztünk. Eredetileg a költségtérítést és a felvételt is a helyiek előnybe helyezésével terveztük, amennyiben a létszám helyben nem tölthető fel akkor nyitunk a térségben lévő gyermekek felé is.
A nyitvatartási időn és azon a tényen, hogy szülőkkel is egyeztettek az tükröződik, hogy valós igényekre kívánnak, valós megoldást nyújtani. Dicséretes ez a „munkavállaló barát” nyitva tartás, mely lehetővé teszi a munkára kényszerült édesanyák munkába járását, melyért a 28 érintett anyuka biztos, hogy nagyon hálás lesz. A felmérések alapján nem gondolja, hogy esetleg ezt a szellemiséget át lehetne ültetni az óvodába is, ahol további 108 kisgyermek családját lehetne segíteni és támogatni a bölcsődei nyitva tartáshoz igazodva?
Az Óvodában is fontolóra vettük már ezt több alkalommal, de a felmérés alapján kb. 10 fő igénye miatt kellene új álláshelyeket létrehozni, ami nem költséghatékony. A korai gyermekfelügyelet kérdését az Óvodásoknál is a bölcsődével próbáljuk meg kezelni, a szabályok figyelembevételével. Nem lesz ez sem egyszerű feladat, mivel a Bölcsőde „egészségügyi” az Óvoda „oktatási” intézmény eltérő szabályokkal. Nyáron az Óvodához hasonlóan néhány hetes szünetet tervezünk (már csak a szabadságolások, fertőtlenítő takarítás miatt is szükség van erre). A bölcsőde koncepciójában szerepel a „babahotel” szolgáltatás, amely költségtérítés ellenében biztosítaná a nyitvatartási időn kívüli, illetve hétvégi gyermekfelügyeletet. Ennek beindításáról, és feltételrendszeréről később döntünk majd.
Ennek a hatalmas épületnek a fenntartási és üzemelési költsége, körülbelül milyen összeget takar, és ezt képes lesz e fedezni a falu költségvetése hosszútávon, illetve kapunk e állami támogatást a bölcsőde üzemeltetésére?
Az aktuális költségvetési számokat még nem tudom, de korábban úgy számoltunk, hogy egy gyermek bölcsődei ellátása 1millió forint/év (a működő bölcsődék számai alapján) ennek kb. felét biztosítja az állami támogatás, a többit az ellátási díj és az Önkormányzati költségvetés biztosítja majd. Számításaink szerint a költségvetést terhelő rész 10-12 millió forint lesz évente. A pontos számítások nyárra készülnek el, a felvételi eljárás során derül majd ki, hogy hány költségtérítéses, hány ingyenes férőhely lesz. A Gyed extra bevezetése előre vetíti a bölcsődei férőhely iránti igény növekedését is (reményeim szerint az állami szerepvállalás erősödését is)
Köszönöm a válaszait Polgármester úr