Mivel a honlapnak van APPja és értesítése is, így most elindítom ezt a posztot, a friss információkra. Ha valaki követni szeretné, csak kérni kell az értesítést a piros csengővel és minden friss infórol értesítést kap. A friss hírek és információk mindig rendhagyóan most legfölül lesznek.
Jelenlegi legfrissebb előrejelzés:
.
09.22 13:40 – Határcsárdai komp közleménye:
Kedves Utasaink!
Az árvíz levonultával, szeptember 25-én, szerdán újraindulunk.
A jelenlegi előrejelzés szerint normál, reggeli üzemmel tudunk kezdeni.
Üdvözlettel
Lehel és Társa Kft.
.
09.18 19:30 – Tahitótfalu Község Önkormányzata
Tisztelt Tahitótfalui polgárok!
A ma délelőtt kapott információknak megfelelően a Váci rév a vízállás miatt 19.00 óráig üzemel, melyről a délelőtt folyamán már adtam tájékoztatást. A mai napon a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatósággal egyeztetve elrendeltem a III. fokú árvízvédelmi fokozat elrendelését. Délután folyamán a Tahitótfalu-Kisoroszi között út lezárásra került. A 11-es út Leányfalu-Tahitótfalu közötti szakasza a tegnapi nap során megépített védműnek köszönhetően a gépkocsiforgalom számára biztosított marad.
A két deponálási ponton ma 3.000 db árvízvédelmi zsák került feltöltésre és a szükséges helyeken felhasználásra. A védekezésben résztvevőket Tahitótfalu Önkormányzatának konyhája, a helyi vállalkozók és lakosok bőséges ellátmánnyal segítették, ahogy eddig minden nap.
A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szakembereivel, a kirendelt geodétákkal a tegnapi naphoz hasonlóan ma is végig jártuk a kritikus szakaszokat. Ezek Tahi település részen a 11-út melletti terület, a nagy parkoló környezete és a Visegrádi utca. Tótfaluban a Jóság-, Szentpéterek-, és Tordák dűlő, illetve a Kisorosziba vezető út. A jelenleg megépített lokális védművek a várható vízszinthez és annak hibaszázalékához tartozó védelmet biztosítják.
Ismételten megköszönöm azoknak az önkénteseknek a jelentkezését, akik a korábban meghirdetett módon regisztráltak a polgármesteri hivatalban. Értesíteni fogjuk őket, amennyiben a védekezés fokozása szükségessé válna. Több településről kaptunk felajánlást humánerőforrás és eszköz tekintetében is. Ezt is nagyon köszönjük
A mai napon az Országgyűlési képviselőnk, a Szentendrei Járási Hivatal vezetője, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság delegált munkatársa és a Katasztrófavédelem területileg illetékes vezetője szemlét tartott a településünkön.
Többen felvetették azt a kérdést, hogy miért ilyen „visszafogott” a védekezés műszaki tartalma. Ennek az az oka, hogy 2015-ben megépület a szigeti településrészen a gátunk, továbbá a Tahitótfalu-Leányfalu közötti 350 m-es szakaszon a Magyar Honvédség elvégezte az ideiglenes védmű kiépítését. Ezeken a területeken 2013-ban emberfeletti védekezésre volt szükség az itt élőktől. Ráadásul a jelenlegi információk szerint 45-50 cm-el alacsonyabb árhullám várható, mint 2013-ban. Ekkor 228.300 zsákot használtunk fel, most eddig 33.000 db zsák került előkészítésre és részben felhasználásra.
Dr. Sajtos Sándor polgármester
helyi védelmi vezető
.
09.18 15:30 Szigetmonostori tájékoztató
.
09.17 20:20 A 11-es út Tahitótfalu és Leányfalu közötti szakasza, holnaptól újra kátpályás lesz!
“Tájékoztatom Önöket, hogy Leányfalu és Tahitótfalu között a tervek szerint ma 20.00 óráig befejeződik a Magyar Honvédség kirendelt egységeinek munkája folyamán a 11-es út levédése. Ennek köszönhetően a következő napokban is járható lesz ez a nagyon fontos út.
Vác polgármestere arról tájékoztatott, hogy 18-án (szerdán) a komp még biztos közlekedni fog. Holnap 18.00 órakor dönt Vác Önkormányzata arról, hogy a következő napokban tudja-e biztosítani a komp kikötésének helyét.”
.
09.17 13:45 – Ahogy az várható is volt, a 11-es úton, Tahitótfalu és Leányfalu közötti szakaszon, már csak egy sáv járható. Legyetek türelmesek egymással!
A Magyar Közúttól kapott információk alapján az árhullám tetőzésekor sem kell a 11-es út lezárására számítani
A 2013-as árvízhez képest, a környék településeitől eltérően ahol nem volt jelentős változás, Szigetmonostoron a teljes védvonal a 2013-as árvízszint fölé lett emelve, így nem kellett készülnünk arra, hogy mintegy 5km-hosszon 4-6 soros nyúlgátat építsünk ezért nem kezdtük el a zsákolást múlt hét végén. A zsákokat árvízi jelenségek és havariahelyzetek kezelésére készítjük elő kedden és szerdán. Lásd az erről szóló felhívásunk!
A Csalogány utcában nem kell nyúlgátat építeni, mert azt 2013-ban egy váratlan esemény előzte meg. Annak a magaspart bevágódásnak a helyreállítása megtörtént, jelenleg már az a védvonal legmagasabb pontja, a víz áttörésének esélye ezen a helyen csekély.
A kutak figyelése sehol sem árt, azonban kiáradás veszélye a gát közelében található alacsonyabb fekvésű területeken (Viola utca térsége) várható, beavatkozásra várhatóan itt lesz szükség
Az árvizi védekezésben részvevők számára az Önkormányzat erről igazolást ad.
Homokzsákokat az Önkormányzat azon helyekre biztosít, ahol ár-, vagy belvízvédelem miatt tényleges beavatkozás szükséges.
a kutak kiöntése esetén annak homokzsákkal történő körbeépítése szükséges. Fontos, hogy a kút ne legyen teljesen lezárva, lassú vízfolyás, szivárgás biztosítása szükséges
talajvíz megjelenése esetén az ingatlanokba való víz bejutását kell megakadályozni, így ehhez homokkal telt zsákokat biztosítunk, melyet az alábbi elérhetőségeken tud igényelni:
búvárszivattyú használata esetén ellenőrizzék, hogy annak elektronikája ne kerüljön víz alá, házi vízmű esetén érdemes magasítással feljebb telepíteni a készüléket
csatornával nem rendelkező részeken tilos a szennyvíztároló kiürítése az árhullám levonulásáig.
Segítséget az Önkormányzat önkéntesétől kérhet bármilyen árvízzel kapcsolatos probléma esetén az alábbi elérhetőségen:
Koncsik Attila +36205263579
Teendők a kutakkal árvíz idején:
Pest Vármegyei Kormányhivatal
Szentendrei Járási Hivatal
Népegészségügyi Osztály tájékoztatója!
Balesetek és fertőzések megelőzése:
Az árvíz fokozottan balesetveszélyes, fulladásveszélyes helyzet. A mederből kilépő víz az elöntött területekről hulladékot, trágyát, szennyvizet moshat be, ezért növekszik a fertőző kockázat is. Elsősorban a hányásos, hasmenéses betegséget okozó kórokozók fordulhatnak elő az áradó vízben, de akár hepatitis A fertőzést is okozhat. Elárasztott területen csak a védekezésben dolgozók tartózkodjanak, az árvízen csónakázni, abban pancsolni vagy játszani, elárasztott strandokon fürödni veszélyes és tilos. A védekezésben dolgozók esetén is fontos a megfelelő védőruházat és a munkavégzés végeztével, étkezés előtt, mosdóhasználat előtt (és után) a kézmosás, kézfertőtlenítés.
Kézfertőtlenítéshez bármely közforgalomban is kapható, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ engedélyével rendelkező kézfertőtlenítő szer alkalmazható. Abban az esetben, ha a kézen szennyeződés is látható, akkor elsősorban a fertőtlenítő hatású folyékony szappan alkalmazása ajánlott. Abban az esetben, ha víz nem áll rendelkezésre, valamint láthatón szennyeződés nincs a kézen, úgy az alkoholos kézfertőtlenítő szerek alkalmazása ajánlott. Készítményektől függően a kézfertőtlenítési idő 0,5-1,0 perc. Az alkalmazott készítmény használati utasításában előírt kézfertőtlenítési időt mindenkor be kell tartani.
Ivóvíz:
Az elöntött területen vagy azok közelében levő magánkutak sem ivásra, sem háztartási célokra (fürdés, mosás, mosogatás) nem használhatók. A kiugróan magas árvízszint közműves ivóvízbázisokat, vízműtelepeket is veszélyeztethet, de ezt az ivóvíz szolgáltatók és a népegészségügyi hatóságok folyamatos ivóvíz vizsgálatokkal nyomon követik. A vezetékes ivóvíz biztonságosan használható, amíg a népegészségügyi hatóság nem ad ki korlátozó rendelkezést (pl. forralási utasítást.)
A kutakat az árvíz levonulását követően használat előtt fertőtleníteni kell.
Ásott kút fertőtlenítése:
A kútban lévő vízmennyiség minden köbméterére 100 ml Na-hipoklorit 90, vagy 200 ml Hypo oldatot kell alkalmazni. A kiszámított Hypo mennyiségből vízzel oldatot kell készíteni, majd az oldatot a kút belső falán kell végigfolyatni. A fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 óráig kell állni hagyni, majd a kút vizét ki kell szivattyúzni. Abban az esetben, ha ekkor érezhető a klórszag, a fertőtlenítés megfelelő volt, ha nem érezhető a klórszag, a kút fertőtlenítését kétszeres mennyiségű fertőtlenítőszer oldattal meg kell ismételni.
Fúrt kút fertőtlenítése:
300 ml Na-hipoklorit 90-et, vagy 600 ml Hypo-oldatot kell az ún. anyacsőbe önteni, majd néhány percig járatni kell a szivattyút. Ezt követően az előzőekben alkalmazott fertőtlenítőszerből a megadott
mennyiséget ismételten az anyacsőbe kell juttatni. 24 órai állás után a kutat addig kell szivattyúzni, míg a klórszag már nem érezhető.
Takarítás, fertőtlenítés:
Az árvízzel összefüggő fertőzések többsége az árvíz levonulása után, a takarítás során következik be. Az árvíz által lerakott iszap fertőzésveszélyes, az ingatlanok takarítása során fokozott figyelemmel kell eljárni. Az épületen belül fertőtlenítő takarítást kell végezni, megfelelő védőruházatban (kesztyű, csizma, maszk). A takarítás, fertőtlenítés során csak az NNGYK által engedélyezett szerek használhatók.
A helyiség padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja – a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre kell eltávolítani, majd a padozatot és a mosható felületeket (pl. csempeburkolat) háztartási, engedélyezett fertőtlenítőszerrel (pl. hypo 2%-os oldata) kell kezelni. Festett falfelületet 10%-os klórmész oldattal lehet bemeszelni (1 kg klórmész 8 l vízben feloldva). A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel. Kerülni kell a por belégzését, szembe, nyálkahártyákra való jutását.
A kertek fertőtlenítése nem szükséges, talaj fertőtlenítése csak néhány speciális helyszínen – pl. lakóház udvara, óvodaudvar – indokolt. A fertőtlenítendő felületet klórmésszel kell egyenletesen beszórni, majd vízzel belocsolni.
Az űrgödrös árnyékszékek esetében az ülődeszkát, padozatot, oldalfalat és a WC 1 méteres körzetét 10 %-os klórmészoldattal kell bemeszelni. Az ülődeszkát 2 órás behatási idő után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az űrgödör tartalmának felületét összefüggő rétegben klórmész porral kell beszórni. Az ólakban a felületeket 10-%-os klórmész oldattal kell kezelni.
.
.
Révpótló buszok a Szentendrei-szigeten:
a kép nagyítható!
.
09.16 11:00 – Szigetmonostoron is elrendelték a II. fokú árvízvédelmi készültséget mai nap 12:00órától. A Műszaki ügyelet a Polgármesteri Hivatalban lesz
(Fő utca 26, tel: +36 70 456 9479)
.
Szigetmonostori tájékoztató:
.
Kisorosziból élő szakemberekkel:
.
09.15 19:40 Pócsmegyeren, Holnaptól (hétfő) 12:00 órától II. FOKÚ ÁRVÍZVÉDELMI KÉSZÜLTSÉGET RENDELNEK EL! Forrás a település hivatalos facebook oldala, LÁSD ITT!
.
09.15 15:43 Egy leendő szigetmonostori képviselő közleménye itt olvasható a Minden ami Horány Facebook csoportban.
09.15 14:59: Szigetmonostor település friss közleménye: “A falugondnokság és az önkéntes tűzoltók segítségével veszélyhelyzet esetére néhány ezer homokzsák kerül megtöltésre, melyeket a megfelelő helyen, amennyiben szükségessé válik le tudunk telepíteni. A lakosság mozgósítására egyenlőre nincs szükség, amennyiben ez változik, az önkormányzat csatornáin erre vonatkozó felhívást teszünk közzé.“
Szentendre -> “A mobil árvízvédelmi fal felállítása szeptember 17-én, 6:00 órakor kezdődik, és várhatóan 14:00 óráig tart. A mobilgát építése idején a Duna korzó teljes hosszában lezárásra kerül és a Lázár Cár tér nem lesz gépjárművel megközelíthető.” Friss infó:
Tahitótfalu -> “Holnapi nap (09.15, vasárnap) 18:00 órakor lezárjuk a nagyparkolót. Kérünk minden gépjármű tulajdonost,álljanak el gépjárműveikkel a parkolóból, tekintettel arra, hogy a hétfői nap folyamán homok depóniát hozunk létre ezen a területen.” Friss infó:
Dunabogdány -> “Hétfő-kedd-szerda-csütörtök folyamán 250-300 ezer zsákot kell megpakolni homokkal és a védekezési helyszínekre szállítani. Szakiskolások, középiskolások, főiskolások és egyetemisták segítségére is szükség van! Az igazolásban segít az Önkormányzat! Iparosok, vállalkozók segítségére is szükség lesz!” Friss infó:
Kisoroszi -> “A Közútkezelő lehet már szerdán, de legkésőbb csütörtökön lezárja a 1113- as utat (Kisoroszi és Tahitótfalu között található).” Friss infó:
Visegrád -> “Szeptember 16-án hétfőn megkezdődik az árvízvédelmi mobilfal felállítása a rév kikötő és a benzinkút közötti szakaszon. Reggel 8 óra után kezdődik az építkezés, ami miatt forgalmi rend változásra kell készülni a 11-es számú főközlekedési úton és a Fő utcában. A zavartalan forgalom biztosítása érdekében, előzetesen arra kérjük a Fő utcában (római katolikus plébániatemplom – KRESZ Park közötti szakasz) élőket, hogy gépjárműveikkel hétfő reggelig álljanak be ingatlanaikra! Friss infó:
Pógymegyeri önkormányzat hivatalos tájékoztatása, forgalmi korlátozással érintett szakaszok, homokzsákolási pontok, részletek ITT olvashatóak!
.
Amit eddig tudunk:
Szeptember 17. keddtől nem járnak a kompok.
.
Leányfalun ma kezdik a homokszákok előkészületét, Tahitótfaluban ma adnak ki hivatalos közleményt erről, de a nagyparkolót már ma délután lezárják, oda ne parkoljatok. Szigetmonostoron a hivatalos honlap szerint kedden lesz részletes tájékoztatás
A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ
A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.